We właściwym żywieniu zwierząt hodowlanych bardzo istotnym czynnikiem jest przede wszystkim dobór odpowiednio zbilansowanej karmy. Pokarm powinien dostarczać nie tylko odpowiedniej ilości witamin czy niezbędnych do wzrostu zwierząt składników odżywczych, ale również zapewniać odpowiednią ilość energii. Ta zaś uzależniona jest od rasy zwierzęcia, ilości ruchu, jakiego zażywa czy też ich wieku, co bezpośrednio przekłada się właśnie na ilość niezbędnej energii.
Kukurydza i jej znaczenie w żywieniu zwierząt
Jednym z produktów, bardzo często wykorzystywanym w żywieniu zwierząt jest kukurydza. Posiada ona w swoim składzie niezwykle cenne witaminy i składniki odżywcze, a jednocześnie jest lekkostrawna i energetyczna. Dzięki temu doskonale nadaje się jako pokarm dla bardzo wielu ras zwierząt hodowlanych, poczynając od kur, na krowach kończąc. Oczywiście bardzo istotne jest, aby kukurydze stosować w odpowiedniej formie, dopasowanej do potrzeb żywieniowych konkretnych zwierząt. Dla hodowców nie bez znaczenia również pozostaje to, jak długo można przechowywać kukurydzę w wybranej formie. Surowe ziarna nie zawsze są dobrym wyborem, bowiem nie wszystkie zwierzęta odpowiednio je trawią jak również ich przechowywanie nie jest łatwe. Bardzo szybko bowiem mogą ulec zepsuciu czy pokryć się pleśnią.
Często kukurydza stosowana jest jako mielona, wytwarzana z wcześniej suszonych ziaren. Jednakże nie w przypadku wszystkich zwierząt sprawdzi się ona jako dobry posiłek. Z powodzeniem może być wykorzystywana jako pokarm dla ptactwa, szczególnie kur, dla których może stanowić ona nawet do 80 procent całej karmy. Jednakże jak chodzi o żywienie na przykład bydła, mielona kukurydza z suchych ziaren nie zawsze dobrze się sprawdza.
Gnieciona kukurydza i jej stosowanie
Kukurydza bardzo często stosowana jest w żywieniu zwierząt w formie kiszonek. Jedną z zalet takiego właśnie jej wykorzystywania jest przede wszystkim znacznie łatwiejsze jej przechowywanie bez obaw i pleśń czy wilgoć. Zakiszone ziarna kukurydzy są podawane zwierzętom w bardzo różnorodnej formie, na przykład jako kukurydza gnieciona.
Gniecione, kiszone ziarna kukurydzy doskonale nadają się jako pokarm dla bydła. Dostarczają odpowiedniej dawki witamin i składników mineralnych, a jednocześnie są dla zwierząt niezwykle łatwo przyswajalne. Dlatego bez problemu mogą być podawane nawet młodym zwierzętom. Hodowcy którzy decydują się na stosowanie kukurydzy w żywieniu swoich zwierząt często wskazują również na to, że koszty stosowania kukurydzy zaliczają się do niezwykle niskich. Ponadto kukurydza zaliczana jest do niezwykle łatwych w uprawie zbóż i bardzo odpornych na choroby czy warunki pogodowe. Kukurydza również jest zbożem, które pośród tych uprawianych w naszym kraju posiada największą wartość energetyczną. Kukurydza również stanowi niezwykle często ważny składnik mieszanek paszowych, stosowanych do karmienia bardzo wielu różnych ras zwierząt hodowlanych.