Lista zalet orzechów włoskich jest bardzo długa. Korzystnie wpływają na układ krążenia, układ odpornościowy, pracę mózgu, poprawiają wygląd skóry, regulują pracę żołądka, a nawet zapobiegają depresji. To tylko niektóre reakcje, wywoływane przez orzechy włoskie Wartości odżywcze w nich zawarte to między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe, duża dawka wapnia, potasu, magnezu, cynku, witaminy z grupy, A, B i E oraz kwas foliowy. Wszystkie ich cechy trudno opisać w jednym krótkim opracowaniu.
Ekstrakt z orzechów włoskich wykorzystywany jest w medycynie i kosmetologii. Witaminy z grupy A i E stosowane są między innymi przy produkcji kremów przeciwzmarszczkowych. Spowalniają produkcję wolnych rodników i zapobiegają starzeniu się skóry. Cynk możemy znaleźć w maseczkach do cery tłustej i trądzikowej. Pomaga on w oczyszczeniu skóry i przyspiesza gojenie.
Lekarze zalecają spożycie orzechów włoskich kobietom w ciąży. Tu szczególną rolę odgrywa kwas foliowy wspierający rozwój płodu.
Nie należy również zapominać o dobrym wpływie orzechów włoskich na układ krążenia. Aż 65 procent ich składu to nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają w eliminacji złego cholesterolu, zmniejszają lepkość krwi, zapobiegają zakrzepom i pomagają w regeneracji całego układu krwionośnego.