Błędne koło odchudzania

Wiele osób zastanawia się jak szybko schudnąć bez efektu jojo. Czy to w ogóle jest możliwe? Jak się zabrać do tego zagadnienia? Efekt jojo może być bardzo niebezpieczny i może dotknąć każdego, kto zdecyduje się na nieracjonalne odchudzanie. Przeczytaj ten tekst i dowiedz się jak możesz go uniknąć, co go powoduje oraz dowiedz się dlaczego efekt jojo jest tak bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu.

Czym jest efekt jojo i dlaczego jest taki niebezpieczny?

Efekt jojo jest niebezpieczny zarówno dla naszej psychiki, jak i ciała. Efekt jojo może mocno zdemotywować oraz w skrajnych przypadkach nawet prowadzić do depresji, kiedy zauważymy, że nasze wysiłki co do odchudzania poszły na marne. Wahania wagi również są nieprzyjemną sytuacją dla organizmu, którą należy omijać.

Co powoduje efekt jojo?

 1. Zbyt niskokaloryczne diety. Katowanie się dietą tysiąca kalorii to najgorsze co możemy sobie zrobić. Po zakończeniu stosowania diety efekt jojo pojawia się niemal w mgnieniu oka.

 2. Niezbilansowane posiłki. Zły dobór składników odżywczych również sprawia, że po odstawieniu diety szybko wracamy do starej wagi, a kiedy zaczniemy sobie bardziej pozwalać na jedzenie wysokokalorycznych rzeczy efekt jojo uderza w każdego ze zdwojoną siłą.

 3. Głodzenie się, Głodówka raz na jakiś czas jest w porządku, jednak stosowanie jej przewlekle nie tylko wyniszcza organizm, ale również zwiększa ryzyko dotkliwego w skutkach efektu jojo. Głodówkę można stosować jedynie pod okiem dietyka bądź trenera personalnego.

 4. Brak zaplanowanej aktywności fizycznej. Ruch jest potrzebny każdemu człowiekowi i mimo, że jest jedynie uzupełnieniem diety, nie należy zapominać o jego stosowaniu nawet po zakończeniu kuracji odchudzającej.

 5. Stosowanie eksperymentalnych diet

Jak się odchudzać, aby uniknąć efektu jojo?

 1. Jedz regularnie

 2. Licz kalorie

 3. Pij dużo wody

 4. Planuj posiłki

 5. Unikaj cukru i słodzonych napojów

 6. Jedz dużo warzyw i owoców

 7. Nie objadaj się

 8. Uzupełniaj dietę aktywnością fizyczną