Zagrożenia zbyt niskiej masy ciała

W dobie nieustającej pogoni za doskonałą figurą, można ulec nadmiernej presji społeczeństwa. O ile nadwaga bezsprzecznie jest sytuacją negatywnie odbijającą się na zdrowiu i samopoczuciu, to równie niebezpieczna może okazać się niedowaga.
W wyniku nazbyt intensywnych, lub źle dopasowanych treningów, a przede wszystkim nieodpowiedniej diety, może wystąpić sytuacja, w której waga jest zdecydowanie zbyt niska w stosunku do wzrostu. Zależność tych dwóch parametrów jest podstawą w klasyfikacji BMI, opisującej prawidłową masę organizmu.

 
Używając na przykład kalkulatora dostępnego na stronach internetowych liczenie BMI przebiegnie szybko i pozbawione będzie błędów.
Przy wyniku poniżej 18. 5 mamy już do czynienie z niedowagą. Sytuacja taka wymaga korekty przy udziale dietetyka, gdyż może sprzyjać problemom hormonalnym, nieprawidłowej pracy układu krążenia, spadkowi energii. W stanie Niedowagi organizm nie jest odpowiednio odżywiony, przez co brakuje mu podstawowych składników budulcowych i witamin. Niekiedy do wychudzenia może dojść nawet pomimo spożywania dużej ilości pokarmów, ale o nikłych wartościach odżywczych.