Jak radzić sobie ze stresem?

Stres stał się nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Praca, zdrowie, finanse, egzaminy, obowiązki – wszystko to powoduje zmartwienie i obawy, które mogą odbić się na naszym zdrowiu. Stresu nie da się pozbyć całkowicie, za to można nauczyć się sobie z nim radzić. Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić aby zminimalizować stres, czytaj dalej – w tym artykule poznasz kilka sposobów, by poprawić swoją jakość życia.

Proste sposoby na minimalizowanie stresu

  1. Pierwszym sposobem na szybkie i skuteczne opanowanie stresu jest skupienie się na oddechu. W stresujących sytuacjach oddech przyspiesza, serce zaczyna szybciej bić, co powoduje jeszcze większą nerwowość i zaniepokojenie. Czasem wystarczy po prostu usiąść spokojnie i zapanować nad tempem oddychania. Kilka głębokich, spokojnych wdechów pozwala na szybkie przywrócenie spokoju. Wdychaj powietrze nosem, a wydychaj ustami. Powtórz czynność parę razy do momentu, aż uspokoi się praca serca.
  2. Kolejnym polecanym sposobem na szybkie opanowanie stresu jest wizualizacja. Wystarczy, że jakiś czas przed trudnym wydarzeniem usiądziesz wygodnie w fotelu, zamkniesz oczy i wyobrazisz sobie, że wszystko czego się obawiasz przebiega pomyślnie. Możesz także pomyśleć o przyjemnych wspomnieniach lub osobach, które kochasz. Kiedy w umyśle pojawiają się pozytywne dla nas myśli, automatycznie uspokajamy się. Dla trwałych efektów poleca się regularne medytacje, pozwalające wyciszyć się i zminimalizować lęk.
  3. Nie od dziś wiadomo, że sport jest dobry na wszystko. W przypadku nadmiernego stresu wystarczy udać się na szybki spacer, jogging lub gimnastykować ciało, a szybko poczujemy różnicę. W ten sposób organizm może pozbyć się negatywnych emocji, a jednocześnie wytworzyć odpowiednią dawkę endorfin, znanych jako hormony szczęścia. Dzięki zachowaniu równowagi hormonalnej, automatycznie nabieramy bardziej pozytywnego nastawienia i kontrolujemy dopadający nas stres.
  4. Relaks to kolejny sposób na szybkie odstresowanie się. Weź do ręki ulubioną książkę, zapal zapachową świecę i przy kubku dobrej herbaty pozwól sobie na oderwanie się od rzeczywistości. Możesz również skusić się na relaksującą kąpiel, wizytę w spa albo masaż. Nie zaszkodzi filiżanka melisy wypita w towarzystwie uspokajającej muzyki.

Stres można opanować

Należy wiedzieć o tym, że stres da się opanować. Choć nigdy nie pozbędziemy się go całkowicie, to możemy nauczyć się dobrze sobie z nim radzić. Stres może być naszym sprzymierzeńcem – odpowiednio pokierowany będzie działał na nas motywująco. Aby tak było, to my musimy panować nad stresem, a nie stres nad nami. Powyższe sposoby stosowane regularnie z pewnością poprawią jakość naszego życia i pozwolą opanować nerwowość. Ważne jest też to, by mówić otwarcie o swoich emocjach. Wypieranie problemu nigdy nie sprawi, że on zniknie. Przeciwnie – dopiero świadoma praca nad własnymi słabościami może przynieść owocne skutki. Pozytywne nastawienie i wiara w siebie to podstawa zmiany.