Naderwanie więzadeł kolana może obejmować cały obręb stawu. Jeśli dojdzie do zerwania ACL, czyli krzyżowego, to może być konieczna operacja. Wszystko zależy od tego, czy prowadzimy aktywny styl życia. Należy pamiętać, że z czasem dochodzi do zmian zwyrodnieniowych. Dlatego warto skonsultować ewentualne naderwanie więzadeł kolana z ortopedą oraz fizjoterapeutą.
Dlaczego tego urazu nie powinniśmy bagatelizować?
Jeśli doszło odczuwamy bolesność i skarżymy się na niestabilność, wówczas może to świadczyć o urazie. Jest to kontuzja drugiego stopnia, zatem jest o krok od całkowitego zerwania. Włókna z czasem coraz bardziej mogą się wydłużać. Uprawianie sportu, zwłaszcza profesjonalnie, prowadzi do zużywania materiału w stawie. Stawy ścierają się, wobec czego będą zachodzić zmiany zwyrodnieniowe.
Tego nie bagatelizuj!
Nie machaj ręką na ból, czy pojawienie się obrzęku. Nawet jeśli zlikwidujesz objawy i przez pewien czas stan się poprawi, to zmiany zwyrodnieniowe mogą już zachodzić. Wobec tego skonsultuj swój stan zdrowia z lekarzami. Po wykonanych badaniach, ortopeda i fizjoterapeuta ocenią stopień uszkodzenia. Ortopeda zleci wykonanie badania rezonansem magnetycznym, a także badanie usg i terapię manualną u fizjoterapeuty. Praca z nimi będzie kluczowa dla procesu zdrowienia.
Jakie mięśnie ćwiczyć?
Ta elastyczna struktura, jaką jest ACL, pełni bardzo ważną funkcję. Łączy kość piszczelową z udową i stabilizuje staw. Aby nie narazić się na naderwanie więzadeł kolana można ćwiczyć następujące mięśnie:
– Mięsień czworogłowy
– Mięsień trójgłowy łydki i podkolanowy
– Mięśnie kulszowo-goleniowe