Dobre i złe tłuszcze.

Tłuszcze są bardzo ważnym elementem każdej diety. Kluczem do określenia ilości jaką powinniśmy spożywać każdego dnia jest zrozumienie natury tłuszczów oraz ich znaczenia dla organizmu. Lipidy są niezbędne do wchłaniania niektórych witamin, a mianowicie A, D, E, K, chronią narządy wewnętrzne oraz utrzymują je na swoim miejscu. Dieta bogata w dużą ilość tłuszczów sprzyja powstawaniu nowotworów, chorób serca, oraz chorobom zwyrodnieniowym i otyłości.

Wpływ tłuszczów na odchudzanie

Tłuszcze są trawione wolniej niż inne pożywienia, stąd istotne jest przede wszystkim dobre zbilansowanie posiłków. Nadmiar każdego tłuszczu odkłada się bardzo łatwo w tkance tłuszczowej ale także w narządach wewnętrznych, doprowadzając do zaburzenia ich funkcjonowania.
Tłuszcze powinny być stosowane w bardzo umiarkowanych ilościach przez osoby, które mają nadwagę. Aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu z organizmu, trzeba przede wszystkim zrównoważyć w diecie różne grupy pokarmowe.

Jesteśmy stale bombardowani informacjami o konieczności zmniejszania ilości spożywanych kalorii; jedzenia mniej tłuszczu, czerwonego mięsa, jaj, cukru oraz spożywania większej ilości warzyw i owoców. W pewnym sensie to prawda jednak wyrobienie takich nawyków jest trudne, a co gorsza, na ogół nie prowadzi wcale do utraty tkanki tłuszczowej.
Tłuszcz po mimo, że cieszy się złą opinią, powinien stanowić codzienny element diety ponieważ ludzkie ciało nie może sobie bez niego poradzić. To zachowanie proporcji, a nie ilość pożywienia, przyczynia się do skutecznego pozbywania się nadmiaru kilogramów i i utraty tkanki tłuszczowej.

Tłuszcz zły i dobry.

Najbardziej nie bezpieczne zarówno dla zdrowia jak i dla utrzymania prawidłowej wagi ciała są tzw. tłuszcze trans powstające w wyniku utwardzania olejów roślinnych. Znacząco zwiększają one ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz nadwagi i otyłości. Najczęściej spotykane są w tłuszczach przemysłowych używanych do smażenia i pieczenia. Dobre tłuszcze NNKT z grupy omega 3 i omega 6 są dostępne w olejach roślinnych, rybach morskich a także w orzechach i migdałach.