Promieniowanie podczerwone w kosmetyce

Promieniowanie podczerwone (IR) od lat wykorzystywane jest w kosmetyce. Światło o częstotliwości od 77 do 15 000 nm może wnikać w skórę nawet na głębokość 30cm, dzięki czemu powszechnie wykorzystywane jest w zabiegach kosmetycznych i medycznych.

Podczerwień w medycynie

Promieniowanie podczerwone wpływa m.in. na zdolność gojenia się ran, wchłanianie stanów zapalnych, które charakteryzują się pojawieniem wydzieliny czy niwelowania skutków odmrożeń różnych partii ciała. Terapia podczerwienią jako skuteczne uzupełnienie leczenia wykorzystywana jest w przypadku nawracających nerwobóli oraz innych dolegliwości bólowych o nieznanym pochodzeniu. Światło podczerwone rozrzedza krew i polepsza działanie układu krwionośnego. Terapię światłem IR poleca się także osobom wyjątkowo aktywnym, które borykają się z kontuzjami i problemami z regeneracją mięśni, a także z bólami po odbytym treningu.

Podczerwień – działanie w kosmetyce

W kosmetyce podczerwień wykorzystuje się m.in. w celu poprawienia stanu skóry twarzy. Promieniowanie IR wnika wgłąb skóry, ujędrnia ją i sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i mniej skłonna do podrażnień. Dzięki promieniowaniu IR można zapobiegać a nawet niwelować już powstałe niewielkie zmarszczki. Terapia podczerwienią sprawdza się również w przypadku problemów z przebarwieniami i rozszerzonymi naczynkami. Wykorzystuje się ją również w zabiegach na ciało m.in. w terapiach ujędrniających, w likwidowaniu cellulitu i rozstępów i w zabiegach wyszczuplających. Jeśli liczymy na kompleksowe efekty terapią podczerwienią możemy zdecydować się na wizytę w saunie IR – emitowane tam światło wpływa na stan skóry całego ciała, dzięki czemu możemy liczyć nie tylko na wspaniałe efekty wizualne (m.in. zmniejszenie cellulitu i ujędrnienie skóry), ale również zdrowotne (regeneracja mięśni, poprawa krążenia i usprawnienie działania układu limfatycznego). Z sauny poleca się korzystać minimum dwa razy w tygodniu, można ją używać naprzemiennie z sauną suchą lub parową.